Loading ...
close

راهنمای خرید کولر گازی

logo
راهنمای خرید کولر گازی

ظیب

با ثبت سفارش آنلاین تخفیف بگیرید

 

راهنمای خرید کولر گازی و نحوه انتخاب کولر گازی اسپیلیت

تلفن تماس: 09302263094 - 09197164216

راهنمای خرید کولر گازی ، چه کولر گازی خوب است ، راهنمای انتخاب کولر گازی ، نحوه محاسبه توان کولر گازی ، نحوه محاسبه ظرفیت کولر گازی ، نحوه انتخاب کولر گازی اسپیلیت ، راهنمای خرید کولر گازی اسپیلیت ، نحوه انتخاب کولر گازی مناسب ، تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی ، گولر گازی اینورتر چیست ، تفاوت کولر گازی کم مصرف با معمولی ، نحوه تشخیص کولر گازی کم مصرف ، نحوه تشخیص کولر گازی اینورتر ، نحوه تشخیص کولر گازی اصلی از غیر اصلی ، راهنمای انتخاب کولر گازی نسبت به متراژ ، انتخاب بهترین مارک کولر گازی

در این مقاله میخواهیم مطالبی در مورد راهنمای خرید کولر گازی اسپیلیت برای شما صحبت کنیم و نیز میخواهیم نحوه محاسبه بارهای حرارتی جهت انتخاب بهترین توان و ظرفیت کولر گازی را به شما آموزش دهیم که بتوانید نسبت به شهر خود و  متراژ محیط خود ، مناسب ترین ظرفیت کولر گازی را انتخاب کنید.

مطالب آموزشی را سعی کرده ایم بطور خلاصه و مفید بیان کنیم تا خواندن این مطالب از توان حوصله شما خارج نگردد.

راهنمای انتخاب کولر گازی

کولر های آبی در مناطقی که رطوبت هوا بالا است ، مانند شمال و جنوب کشور از کارایی خوبی برخوردار نیستند ، لذا در این مناطق از کولرگازی به طور گسترده استفاده میشود . لکن در مناطقی که شرایط آب و هوایی برای استفاده از کولر آبی مساعد است ،استفاده از کولرگازی اشتباه است .

 کولرگازی یکی از سیستم های پیشرفته خنک کننده است زیرا به سرعت از گرمای محیط میکاهد.

 

 

چگونگی سرماسازی کولرگازی:

در کولرگازی ، همانند یخچال ، از فرایند تبدیل گاز به مایع به وسیله افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما که در اثر تبدیل مایع به گاز ایجاد میشود استفاده می شود .

قبل از خرید کولر گازی اسپیلیت چند سوال باید ذهن شما را مشغول کرده باشد تا بتوانید بعد از پاسخ دادن به این سوالات ، بهترین و مناسبترین کولر گازی را جهت خرید انتخاب کنید.

 

آیا خرید کولر گازی گرانتر و معروفتر خوب است؟
بعضی از افراد تصور دارند هرچقدر کولر گازی گرانتر و معروفتری بخرند به معنی خرید خوب و مناسب است در حالی که این تصور کاملا اشتباه میباشد.
جهت انتخاب یک کولر گازی خوب و باصرفه ، پارامترهای زیادی را باید مورد بررسی قرار دهیم یکی از مهمترین آن پارامترها شهری است که میخواهیم کولر گازی را در آن شهر استفاده کنیم .

جهت انتخاب کولر گازی باید بدانیم شهر ما در منطقه آب و هوایی گرمسیری قرار دارد یا در منطقه معتدل قرار گرفته است. اگر بخواهیم بطور مثال برای شهر های تهران ، تبریز و شهرهای شمالی که آب و هوای معتدلی دارند کولر انتخاب کنیم با کولر گازی که در شهرهای گرمسیری مورد استفاده قرار خواهد گرفت تفاوت دارد..

کولر گازیهایی که برای مناطق گرمسیری طراحی شده اند قیمت بالاتری نسبت به کولر گازیهای مورد استفاده در مناطق معتدل دارند.

پس نتیجه میگیریم که اگر کولر گازی مخصوص مناطق گرمسیری را خریداری کنیم و آن را در مناطق معتدل مورد استفاده قرار دهیم هزینه اضافی و بی دلیلی را صرف کرده ایم.

 

انواع کولر گازی از لحاظ مصرف برق:

1- کولر گازی اسپیلت معمولی

2- کولر گازی اسپیلت اینورتر

 

کولر گازی اینورتر چیست؟

کولر گازی اینورتر تکنولوژی جدیدی از کولر گازی است که با این تکنولوژی ، کمپرسور کولر گازی میتواند با دورهای مختلفی کار کند یعنی این امکان برای کمپرسور بوجود آمده تا بتواند با دورهای تند و کند کار کند. این کار باعث  شده تا کولر گازی با کم کردن دور کمپرسور بتواند مقدار مصرف برق خود را کاهش دهد. کولر گازیهای اینورتر دارای یک برد الکترونیکی نسبتا بزرگ در قسمت کندانسور خود میباشد علاوه بر آن نوع گاز کولر گازیهای اینورتر از نوع R410a  میباشد که یک نوع گاز ترکیبی و دوستدار محیط زیست است. لازم بذکر است امروزه اکثر مارکهای موجود در ایران ، کولر گازیهای اینورتر نیز تولید میکنند. مانند کولر گازی اینورتر ال جی ، کولر گازی اینورتر سامسونگ ، کولر گازی اینورتر اجنرال و  ......

در تصویر پایین عکس یک نوع از کولر گازیهای اینورتر را مشاهده میفرمایید.

 

راهنمای خرید کولر گازی

در تصویر بالا مشاهده میفرمایید کولر گازی اینورتر با کولر گازیمعمولی از لحاظ ظاهری تفاوتی ندارد.

 

روش تشخیص کولر گازی اینورتر از کولر گازی معمولی چیست؟

میخواهیم تفاوتهای کولر گازی معمولی با اینورتر را بدانیم تا هنگام خرید کولر گازی اینورتر ، اصل را از غیر اصل تشخیص دهیم.

هنگام خرید ابتدا لیبل یا همان برچسب کنار پنل و یا کندانسور کولر گازی را بررسی میکنیم. در این برچسب چند کزینه وجود دارد که اونارو باید کنترل کنیم.

روی برچسب کولر گازی باید کلمه INVERTER نوشته شده باشد.

نوع گاز کولر گازی اینورتر R410a میباشد که روی برچسب باید قید شده باشد.

ولی آبا موارد بالا جهت تشخیص کولر اینورتر از اصلی کفایت میکند؟

تنها روشی که که میتوانیم کولر گازی اینورتر را تشخیص دهیم وجود یک برد الکترونیکی نسبتا بزرگ در قسمت کندانسور میباشد که برد را داخل یک جعبه جاسازی میکنند.

در تصویر پایین عکس یک نمونه برد کولر گازی اینورتر را مشاهده میفرمایید.

راهنمای خرید کولر گازی

 

معایب و مزایای کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی

کولر گازیهای اینورتر به دلیل کاهش مصرف مقدار برق شهرت زیادی پیدا کرده اند ولی شاید از خودمان بپرسیم آیا این کولر ها هیچ معایبی ندارند؟

کولر گازیهای اینورتر در حالت واقعی بطور میانگین 30 درصد مصرف برق پایین تری نسبت به کولر گازیهای معمولی دارند . در بعضی از تبلیغات مقدار کاهش مصرف برق کولر گازی اینورتر را 60 درصد عنوان میکنند که این مقدار در حالت ایده آل و آزمایشگاهی اندازه گیری شده است اما در حالت واقعی تقریبا 30 درصد است.

با توجه به اینکه کولر گازی اینورتر مصرف برق پایین تری دارد اما هزینه تعمیر و نگهداری آنها از کولر گازی معمولی بالاتر است به طور مثال هزینه شارژ گاز کولر گازی اینورتر چند برابر کولر گازی معمولی میباشد و یا در صورت آسیب دیدن برد کولر گازی اینورتر ، تعمیرات آن مستلزم هزینه های بالایی میباشد.

 

انواع کولرگازی از نظر نوع:

کولرگازی ها معمولا در سه مدل ساخته می شوند :

 کولرگازی یک تکه یا پنجره ای

کولرگازی دوتکه (اسپیلیت)

 کولرگازی پرتابل(قابل حمل)

 

در کولرهای یک تکه ای یا پنجره ای به ابعاد پنجره و کولر دقت کنید.

کولرهای یک تکه دیواری، یا پنجرهای، خیلی متداول و مورد توجه میباشند و به آسانی در داخل قاب پنجره نصب میشود. ولی به علت نوع کمپرسور آن مصرف برقبیشتری نسبت به انواع دیگر آن دارد.

در کولرهای اسپلیت که دو تکه هستند در هنگام خرید به دستگاه خارجی و محل نصب آن و چگونگی اتصال آنها به هم را هم مد نظر قرار دهید.

 

توصیه های کاربردی:

 

۱. برآورد ظرفیت مناسب

لازم است در موقع خرید کولر گازی به مساحت فضایی که نیاز به برودت دارد توجه نماییم.  در پایین نحوه محاسبه ظرفیت مورد نیاز نسبت به شهر محل سکونت و متراژ شما آموزش داده خواهد شد.

در هنگام خرید کولر گازی، در کاتالوگ آن به ضریب E.E.r، رتبه انرژی و کلاس کولر با توجه به شرایط اقلیمی منطقه توجه فرمایید. هرچه این شاخصها بالاتر باشند، کارایی کولر بیشتر است. برای کولرهای با ظرفیت کمتر از Btu/h ۲۰۰۰۰، میبایست E.E.r حداقل برابر با ۷/۱۰ باشد.

 

۲. نوع کمپرسور:

کمپرسور مهمترین قسمت کولر است. در حال حاضر سه تکنولوژی برای ساخت کمپرسور به کار میرود. جدول زیر ویژگیهای هر یک را نشان میدهد:

 

راهنمای خرید کولر گازی

نوع کمپرسور پیستونی اسکرول روتاری
مقدار مصرف برق +++++ +++ ++++
میزان سروصدا +++++ +++ ++++

 

 

کمپرسور پیستونی کولر گازی

کمپرسور پیستونی کولر گازی

 

کمپرسور اسکرال کولر گازی

کمپرسور اسکرال کولر گازی 

 

کمپرسور روتاری کولر گازی

کمپرسور روتاری کولر گازی

 

نتیجه میگیریم:

اگر در یک منطقه گرمسیری زندگی میکنید و به توان خنک کنندگی بالا (بیش از ۲۴۰۰۰ btu )نیاز دارید، کمپرسورهای اسکرول بهترین انتخاب هستند.

اگر در یک منطقه گرمسیری زندگی میکنید و به توان خنک کنندگی بالا (بیش از ۲۴۰۰۰ btu )نیاز ندارید، کمپرسورهای پیستونی بهترین انتخاب هستند.

چنانچه کولر را در محلی نصب میکنید که تابش مستقیم آفتاب ندارد و هوا به خوبی در آن جریان دارد، کمپرسورهای روتاری (از نوع تروپیکال) گزینهی مناسبی هستند.

اگر در یک منطقهی معتدل مرطوب زندگی میکنید، کمپرسورهای روتاری گزینه مناسبند.

 

 

۳. برند و کشور سازندهی کولر :

سراغ برندهایی مطمئن بروید، ولی همه چیز یک برند خوب و خرج کردن پول زیاد نیست.

با توجه به مقدار برق مصرفی بالا، نصب کولر گازی میبایست توسط تکنسین مجرب صورت پذیرد.

تمیز بودن کندانسور کولر به لحاظ عبور جریان هوا تا میزان زیادی از مقدار مصرف برق مصرفی کولر میکاهد.

نصب کندانسور کولرهای گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی آنها خواهد شد.

در صورت امکان ، کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال حرارت بهتر در کندانسور شده و در نتیجه افزایش بازده و کاهش مصرف انرژی حاصل خواهد شد.

سعی شود محوطه پشت کولر دارای فضای مناسبی جهت گردش هوا باشد.

درزگیری مناسب اطراف کولر، قرار نداشتن در معرض تابش مستقیم خورشید، سرویس به موقع و تمیز نمودن فیلترهای هوا و رادیاتور، تأثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی الکتریکی دارند.

در شهرهای جنوبی کشور که دارای آب و هوای بسیار گرم و مرطوب هستند، کاشتن یک اصله درخت در نزدیکی کولر گازی، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش مصرف انرژی الکتریکی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر اینکه کاشتن درخت در مجاورت ساختمانها باعث زیبایی و عایق سرما و گرمای ساختمان نیز میگردد.

برق مصرفی کولرهای گازی همزمان با استفاده از لامپهای کم مصرف (به دلیل تشعشع حرارتی کمتر این لامپها) به میزان قابل توجهی کاهش مییابد.

تمامی کولرهای گازی دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) هستند؛ لذا با توجه به اینکه بهترین درجه برودت منزل در فصل تابستان بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است، میبایست از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خودداری کرد.

اتاقهای خواب را از ۲۵ درجه سانتیگراد خنکتر نکنید.

استفاده بی مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ رشته ای … باعث افزایش بار گرمایی محیط میشود، که این امر زمان کار کولر گازی را جهت رسیدن به برودت مطلوب، افزایش داده و در نتیجه منجر به مصرف بیش از اندازه انرژی الکتریکی در کولر گازی خواهد شد. بنابراین کارهایی نظیر پخت و پز، اتوکشی و … را در ساعاتی انجام دهید که گرمای هوا کمتر است.

در تابستان معمولاً سه منبع عمده گرمای ناخواسته در منزل وجود دارد؛ گرمای هوای خارج که از طریق سقف و دیوار هدایت میشود، گرمایی که از لامپها و لوازم خانگی انتشار مییابد و نور خورشید که از راه پنجره ها به داخل میتابد. با استفاده از سایبان، پرده کرکره و یا پرده پارچه ای با رنگ روشن، میتوان نور خورشید را به سمت بیرون منعکس نمود.

تعویض کمپرسور کولرهای قدیمی و استفاده از کمپرسور پربازده برای افزایش بازده کولر مفید میباشد.

هنگام روشن بودن کولر گازی از بکار گیری دستگاه رطوبت گیر بپرهیزید، زیرا رطوبت گیر باعث افزایش حجم برودتی و کاربرد بیشتر کولر میشود.

به ازای هر درجه کاهش دمای ترموستات کولر، حدود ۳ تا ۵ درصد از مصرف برق میتوان کاست.

 

 

با توجه به پارامترهای بالا لازم است به چند نکته اشاره کنیم و نتیجه مطلوب را بگیریم

توجه داشته باشید که بعد از انتخاب برند مورد نظرتان ظرفیت مورد نیاز خود را با استفاده از جدول پایین محاسبه کنید.

موتور برخی کولر های گازی برای مناطق جغرافیایی ساخته شده اند. مثلاً برخی از آنها ویژه مناطق گرم و مرطوب هستند که قیمت بالاتری دارند.

اگر شما در جایی مثل تهران ، تبریز و شمال زندگی میکنید نیازی به این گونه کولر ها ندارید. پس قبل از خرید، نوع استفاده را تعیین کنید تا دچار ضرر نشوید.

در هنگام خرید مراقب ضمانت نامه ها باشید و به تاریخ شروع ان دقت کنید با اینکه محدوده ضمانتها محدود است ولی مراقب باشید ضرر نکنید. البته بعضی از کولر گازیها به دلیل وارد شدن از مرزها بصورت غیر قانونی و نیز پایین بودن قیمت آنها ، دارای ضمانت و گارانتی نمیباشند که نداشتن ضمانت دلیل بر کیفیت پایین نیست.

بعضی از کولر گازیها به دلیل پایین بودن قیمتشان دارای نصب رایگان نیستند توجه داشته باشید که این مورد مشکلی در خرید و نصب شما بوجود نمی آورد فقط هزینه نصب کولر گازی به عهده مشتری و مصرف کننده خواهد بود.

 

 

 

 

دانستنیهای کولر گازی

 

   نحوه محاسبه ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ ساختمان

   راهنمای خرید کولر گازی

   نحوه نصب استاندارد کولر گازی

    نحوه کاهش مصرف برق کولر گازی

    مطالب مفید در مورد کولر گازی

     ارورهای کولر گازی جنرال GENERAL

   ارورهای کولر گازی ال جی LG

تلفن تماس: 09302263094 - 09197164216

ثبت نظر

 

  استفاده از قطعات اصلی و اورجینال

قطعات اصلی و یدکی درجه یک، اورجینال و با کیفیت

 

  کارشناسان متخصص و تحصیل کرده

کارشناسان و تعمیرکاران متخصص و تحصیل کرده

 

  گارانتی خدمات انجام شده

خدماتی با گارانتی به مدت 6 ماه

 


 

  آدرس دفتر مرکزی: تهران، خیابان جردن، خيابان بابك بهرامي

  خط ویژه: 91302615–021

همراه: 09197164216

  ایمیل: info@aryatahvieh.ir

  ارتباط با مدیریت: manager@aryatahvieh.ir

تعمیر تخصصی داکت اسپلیت، پکیج و کولر گازی

 

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد