Loading ...
close

آموزش VRF

logo
آموزش VRF

 

 

تهویه مطبوع مبحثی در صنعت و علم مکانیک است. تهویه مطبوع برای بهینه‌سازی شرایط رفاهی یا صنعتی و برای نگهداری و عملیات صنعتی است.گروه صمعتی آریاتهویه سازنده انواع سیستم های سرمایشی . گرمایشی با دانش فنی و اتکا به نخبگان داخلی در کشور با ایده های متنوع خط تولید انواع تجهیزات را راه اندازی نموده است. این تجهیزات شامل سیستم‌های خنک‌کننده‌ی خانگی و دستگاه‌های پیچیده و بزرگ صنعتی می‌شود. دستگاه‌های تهویه مطبوع در اصل زیر مجموعه دستگاه‌های گرمایش و تهویه ‌هوا (ایچ‌وی‌ای‌سی) هستند اما در اصطلاح به سیستم ایچ‌وی‌ای‌سی، تهویه مطبوع می‌گویند. در ادامه به بررسی انواعی از این دستگاه‌ها می‌پردازیم. با آریاتهویه همراه باشید.

چیلر تراکمی

چیلر تراکمی بخار (Vapor compression chiller) از یک کمپرسور مکانیکی استفاده می‌کنند که از توربین های برق، بخار یا گاز استفاده می‌کند. آنها عملیات خنک‌کنندگی را با استفاده از چرخه تبرید تراکمی بخار (شبیه به واحد تهویه مطبوع خانگی) انجام می‌دهند. چیلر از سیستم تبرید تراکمی بخار استفاده می‌کند که از طریق دستگاهی به نام اواپراتور به سیستم آب متصل می‌شود. مبرد از طریق اواپراتور، کمپرسور، کندانسور و دستگاه انبساط چیلر گردش می‌کند. یک فرآیند ترمودینامیکی در هر یک از اجزای فوق در چیلر اتفاق می‌افتد. تبخیرکننده به عنوان یک مبدل حرارتی عمل می‌کند به طوری که حرارت جذب شده توسط جریان خنک‌کننده فرایند به مبرد منتقل می‌شود. با انتقال حرارت، مبرد تبخیر می‌شود و از مایع کم فشار به بخار تبدیل می‌شود، در حالی که دمای مایع خنک‌کننده فرایند کاهش می‌یابد. سپس مبرد به کمپرسور جریان می‌یابد و عملکردهای متعددی را انجام می‌دهد. ابتدا مبرد را از اواپراتور خارج کرده و کاری می‌کند تا فشار در اواپراتور به اندازه‌ای پایین باشد که بتواند گرما را با سرعت مناسب جذب کند. دوم فشار بخار مبرد خروجی را افزایش می‌دهد تا باعث شود که دمای آن به اندازه کافی بالا باقی بماند تا هنگام رسیدن به کندانسور گرما را آزاد کند. مبرد در کندانسور به حالت مایع باز می‌گردد. در انتها گرمای نهان با تغییر مبرد از بخار به مایع با سیال خنک‌کننده (هوا یا آب) از محیط خارج می‌شود.

سیستم vrf

سیستم‌های تهویه مطبوع جریان متغیر مبرد (VRF) شامل واحدهای بیرونی هستند که از طریق لوله‌کشی مبرد به چندین واحد داخلی متصل شده‌اند تا سرمایش و گرمایش را در مناطق جداگانه فراهم کنند. واحدهای بیرونی می‌توانند ظرفیت را بر اساس الزامات مناطق جداگانه تعدیل کنند، بنابراین با مصرف نکردن 100 درصد انرژی به صورت همیشگی در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرده و با حفظ درجه حرارت در هر ناحیه مورد نیاز، راحتی مصرف‌کنندگان را بهبود می‌بخشند. سیستم وی آر اف VRF مانند چیلر تراکمی است اما در چرخه‌ی آن به جای آب، گاز حمل‌کننده انرژی بین واحد بیرونی و داخلی است.

تجهیزات تهویه مطبوع

VRV (حجم مبرد متغیر) و VRF (جریان مبرد متغیر) دو عبارت متفاوت برای یک فناوری هستند. از آنجا که VRV علامت تجاری گروه صنعتی Daikin است، همه شرکت‌های دیگر که از این فناوری کپی می‌کنند از آن به عنوان یک سیستم VRF یاد می‌کنند.

جریان مبرد متغیر (VRF) یک فناوری است که تنها، حداقل مقدار مبرد مورد نیاز را در طول یک دوره گرمایش یا سرمایش به گردش در می‌آورد. این مکانیسم این فرصت را برای کاربران فراهم می‌کند تا به طور جداگانه چندین منطقه تهویه مطبوع را همزمان کنترل کنند.

روفتاپ پکیج

یک روفتاپ پکیج (packaged rooftop unit) یا RTU ، نوعی سیستم تهویه مطبوع است که شامل تمام اجزای مورد نیاز برای تأمین هوای مطبوع در یک واحد کوچک است. آنها همانطور که از نامشان پیداست، یک پکیج هستند که روی سقف نصب می‌شوند البته موارد استثنا نیز وجود دارد. آنها مقرون به صرفه، از پیش مهندسی شده و برای بسیاری از کاربردها سازگار هستند. هنگامی که یک واحد تهویه مطبوع روفتاپ پکیج نصب می‌شود، مبرد خنک و کم فشار به صورت گاز وارد کمپرسور شده و در حالی که به سیم پیچ کندانسور جریان می‌یابد، تبدیل به یک گاز داغ و فشار قوی می‌شود. در آنجا باله‌های فلزی روی سیم پیچ حرارت را جذب و پخش می‌کنند و فن کندانسور خروجی را از ساختمان دور می‌کند.با عبور هوای برگشتی گرم از مجرای لوله به پشت بام، هوای تازه نیز برای تهویه وارد می‌شود. فیلترهای هوا بر روی مجرای هوای برگشتی قرار گرفته‌اند تا از نشستن آلودگی بر روی تجهیزات خنک‌کننده حساس جلوگیری کنند. روفتاپ پکیج‌هایی که گرمایش را نیز تأمین می‌کنند، اغلب دارای مبدل حرارتی گاز در پایین فن اواپراتور هستند. در حالت گرمایش، هوای برگشتی به داخل هیتر تخلیه می‌شود و روی کویل‌های گازسوز می‌وزد. سپس یک فن، هوای تازه گرم شده را به داخل ساختمان می‌فرستد.

 

چیلر اسکرال و اسکرو در تهویه مطبوع

چیلرهای اسکرال‌ها نوعی چیلر هستند که آب را به منظور خنک‌سازی، مرطوب‌سازی یا رطوبت‌گیری هوا خنک می‌کنند. اغلب آنها در تهویه مطبوع استفاده می‌شوند. یک چیلر اسکرال می‌تواند هوا خنک یا آب خنک باشد. در نوع آب خنک کمپرسور در بالای چیلر و در نوع هوا خنک کمپرسورها در زیر چیلر قرار دارند. چیلرهای آب خنک فضاهای داخلی اغلب عایق‌بندی می‌شوند در حالی که هوا خنک عایق‌بندی نمی‌شود. چیلر آب‌خنک مبرد را از اواپراتور خارج کرده و به داخل کمپرسور منتقل می‌کند. در داخل کمپرسور دو پیچ متصل به هم وجود دارد. مبرد بین دو پیچ وارد یک خلأ می‌شود، اما با چرخش پیچ‌ها، سوکت مبرد را بیشتر به داخل کمپرسور فشار داده و آن را در یک فضای کوچک فشار می‌دهند. مبرد در دمای بالا با فشار بالا خارج شده و به سوپاپ (شیر) انبساط جریان می‌یابد. چیلر اسکرو یک چیلر مایع است که از دو پیچ مارپیچ چرخان برای تامین فشار مورد نیاز برای حرکت فرایند تبرید تراکمی بخار استفاده می‌کند. چیلرهای اسکرو فشرده‌تر، بی‌صداتر و دارای قطعات کمتری نسبت به جایگزین‌های آنها هستند. کمپرسور اسکرال بیشتر در چیلرهای هوا خنک استفاده می‌شود اما نوع آب خنک آنها نیز پیدا می‌شود. معمولا یک کمپرسور برای تحمل بار خنک‌کننده کافی نیست، بنابراین چندین دستگاه در یک محل به هم متصل می‌شوند. با استفاده از این نوع کمپرسورها، مبرد معمولا از قسمت پایین وارد شده و با حرکت دیسک کمپرسور به دور مارپیچ باعث فشرده شدن آن می‌شود، سپس از بالای آن خارج شده و به شیر انبساط می‌رود

جهت ثبت سفارش و دریافت مشاوره از کارشناسان فنی با ما در ارتباط باشید.

 

 

ثبت نظر

 

  استفاده از قطعات اصلی و اورجینال

قطعات اصلی و یدکی درجه یک، اورجینال و با کیفیت

 

  کارشناسان متخصص و تحصیل کرده

کارشناسان و تعمیرکاران متخصص و تحصیل کرده

 

  گارانتی خدمات انجام شده

خدماتی با گارانتی به مدت 6 ماه

 


 

  آدرس دفتر مرکزی: تهران، خیابان جردن، خيابان بابك بهرامي

  خط ویژه: 91302615–021

همراه: 09197164216

  ایمیل: info@aryatahvieh.ir

  ارتباط با مدیریت: manager@aryatahvieh.ir

تعمیر تخصصی داکت اسپلیت، پکیج و کولر گازی

 

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد